کامل گرایی چیست؟

کامل گرایی چیست؟

کامل گرایی را می توان اینطور تعریف کرد که کامل گرایی یعنی گذاشتن استانداردهای بالا برای خودمان یا دیگران که ضررهایش از منافعش بسیار بیشتر است.

وقتی ما برای خودمان استانداردهای بالایی می گذاریم ناخواسته برایمان ایجاد توقع می شود و این توقع باعث می شود تا خیلی از کارها را انجام ندهیم، در اصل ما می خواهیم  همین الان کامل باشیم یعنی از همان اول می خواهیم تا آخر باشیم، و این دقیقاً همان کامل گرایی است.

به طور مثال در نظر بگیریم که من به باشگاه نمی روم و وقتی شما دلیلش را از من می پرسید، من اینطور پاسخ می دهم که چون هیکل ورزشی ای ندارم به باشگاه نمی روم، و این یعنی چی؟ یعنی من از همان اول می خواهم تا آخر باشم، استاندارد می گذارم و برای خودم ایجاد توقع نا به جا می کنم.

من باید شروع کنم و استارت بزنم، باشگاه بروم و اقدام کنم، من کامل نیستم و می خواهم خودم را کامل کنم یعنی من به سمت کمال در حرکت هستم، نه از همان ابتدا بخواهم که کامل و همه چیز تمام باشم.

کامل گرایی در خیلی از جاها اتفاق می افتد، از سبک زندگیمان گرفته تا زندگی کاری، تربیت فرزندانمان و روابط عاطفی.

افرادی که دچار کامل گرایی هستند، حاضر نیستند تا شکست بخورند و حاضر نیستند اشتباه کنند، کامل گرایی بزرگترین مانع رسیدن به کمال است.

وقتی ما دچار کامل گرایی می شویم وقت زیادی از ما تلف می شود چون هیچ کاری انجام نمی دهیم و سردرگم هستیم و می خواهم از همان اول بهترین باشیم، و کامل گرایی ما را از موفقیت دور می کند.

برای انجام هر کاری باید ابتدا ریسک کرد، شکست خورد، اقدام مجدد کرد، درس گرفت و باز هم اقدام کرد، و این پرسه ی رسیدن به موفقیت است.

وقتی ما دچار کامل گرایی می شویم خیلی از ترسها به سراغ ما می آیند، ترس از قضاوت، ترس از شکست، ترس از انتقاد، ترس از شروع کار و ترس از استرس.

این ترسها به سراغ ما می آیند چون خودمان درگیر قضاوت، انتقاد و استرس هستیم و برای خودمان و اطرافیانمان استانداردهای زیادی گذاشته ایم و حال می ترسیم از قضاوت ، شکست، انتقاد و استرس.

برای افراد کامل گرا حرف مردم بسیار مهم است، و می توانیم با جرات بگوییم که این افراد ارزش های خودشان را پیدا نکرده اند و با ارزش های خود زندگی نمی کنند.

این افراد به هیچ عنوان انتقاد پذیر نیستند، اگر انتقاد شوند یا به خودشان صدمه ای می زنند و یا طرف مقابلشان را اذیت می کنند.

تفکر همه یا هیچ، تفکر افراد کامل گرا می باشد. رنگ خاکستری در دنیای این افراد هیچ جایی ندارد، می گویند این چیز یا خوب است و یا بد است و به هیچ عنوان حاضر نیستند خوبی ها و بدی ها را با هم ببینند، آنها می گویند همه چیز یا صفر می باشد و یا صد می باشد.

و اما همه ی ما می دانیم که همه چیز خاکستری است، کنار هر خوبی بدی را می بینیم و کنار هر بدی خوبی را می بینیم.

افراد کامل گرا توقعات زیادی از دیگران دارند که بسیار آزاردهنده می باشد، به طور مثال: کسی نباید به درخواست آنها نه بگوید، همه باید از آنها خوششان بیاید، همه باید از آنها راضی باشند.

کامل گرایی مشکلی ست که در تمام جنبه های زندگی این افراد ریشه دوانده است و دائم گسترش پیدا می کند.

کامل گرایی همان ترس یا اهمال کاری می باشد که خود را خوشگل نشان می دهد و ما باید حواسمان به این موضوع باشد که کامل گرایی از پیچیده ترین مکانیزم های مغز می باشد.

در زندگی افراد کامل گرا، بقیه از خودشان مهم تر هستند، به عبارتی فرد کامل گرا خودش را می کشد که بهترین دستاوردها را برای نشان دادن به دیگران داشته باشد و در آخر خود هیچ لذتی از آن دستاوردها نمی برد.

سوالی که در اینجا می توان مطرح کرد این است که:

چرا بعضی افراد کامل گرا می شوند؟

خیلی از اتفاقات در زندگی بعضی ما باعث شده است که ناخواسته به سمت کامل گرایی سوق پیدا کنیم، از جمله، گذشته ما، فرهنگ بت ساز ما، شرکت های تبلیغاتی و شبکه های اجتماعی.

با تمام این اتفاقات ما متوجه شده ایم که کامل گرایی چه اثرات منفی روی زندگی ما می گذارد، به همین علت از همین امروز باید تصمیم بگیریم ، چنانچه ناخواسته در دام کامل گرایی افتاده ایم از آنها رهایی پیدا کنیم و هر بار چند مورد از موارد کامل گرایی را در خود شناسایی و از بین ببریم، و البته باید حواسمان به این موضوع هم باشد که ما نمی توانیم همه چیز را یکباره از بین ببریم و یک شب تغییر بزرگی را ایجاد کنیم، که چنین بینشی مخصوص افراد کامل گرا است که باید از آن دوری کنیم، ما نیاز به زمان داریم تا اثرات مخرب کامل گرایی از زندگیمان حذف شود.

گفته ویلیام گلسر را نباید فراموش کنیم که می گوید: هر راه حلی، مشکلات خودش را دارد! باید تصمیم بگیریم که کدام مشکلات را انتخاب می کنیم.

ما باید در تمام کارهایمان کافی باشیم و نه کامل، و باید دیدگاهمان این باشد که اصلا کامل وجود ندارد.

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *