چگونه می توانیم با ترس مبارزه کنیم؟

ما بدترین دشمن خود هستیم. به جای اینکه در زمان حال غوطه ور شده و از اینجا و اکنون کام بجوییم و با آنچه هست در جریان باشیم وقت ارزشمندمان را با خواب و خیال درباره آینده ای که هیچ تضمینی بر آن نیست سپری می کنیم. اگر احساس شکست کنیم به طور قطع شکست خواهیم خورد. ما باید پیوندمان را با گذشته قطع کنیم. به قلمرویی مجهول و ناشناخته گام نهیم تا ناچار باشیم برای گریز از خطر به هوش و ذکاوت و نیرومندی مان توسل جوییم.

تنها زمانی از تمام استعدادها و قابلیت هایمان مایه می گذاریم که پل های پشت سر را منهدم کرده و یقیین بدانیم که در صورت عقب گرد به قعر پرتگاه فرو می افتیم.

ما چگونه می توانیم با ترس مبارزه کنیم؟

رهنمودهایی وجود دارد که به ما می آموزد که چگونه با مشاهده زندگیمان که در معرض نابودی است، با اهریمن ترس مبارزه کنیم.

1. هربار تنها به یک کار بپردازید.

اغلب پیش می آید که ما در آن واحد چند کار مختلف را می آزماییم تا شاید بتوانیم از یکی از آنها موفق و سربلند بیرون آییم. غافل از اینکه در چنین شرایطی نیروی ذهنمان به شدت کاسته می شود. بنابراین هربار تنها با یک چالش روبه رو شوید. ولو اینکه دیگران این کا را احمقانه به شمار آورند. فراموش نکنید که اگر هنگام مواجهه با خطر آمادگی پذیرش شکست را نداشته باشید، شکست نمی خورید.

2. پیش از آن که آماده باشید دست به عمل بزنید.

ما اغلب برای انجام هر کار این دست و آن دست کرده و کار امروز را به فردا موکول می کنیم، بخصوص زمانی که از بیرون تحت فشار نباشیم. اما بعضی اوقات مصلحت حکم می کند که پیش از آنکه فکر کنید آماده هستید دست به عمل بزنید. این کار ضمن غافلگیری کردن رقبایتان سبب می شود که از ذخیره ها و ابزارهایتان به بهترین شیوه ممکن استفاده کنید. چون با خود پیمان بسته اید که کار را به سرانجام رسانید عقب نشینی برایتان میسر نیست.

3. وارد آبهای تازه شوید.

بعضی اوقات باید با خود عهد کنید که به هر قیمتی رابطه ای راکد و یا موقعیتی آسوده و بی خطر را رها کرده و پیوندهایتان را با آن قطع کنید.

4. شمشیرتان را از رو ببندید.

جنگجویی با ملایمت و ملاطفت میانه ندارد و باید کمی خشم و بدخلقی را چاشنی اش کرد و آن را سر پا نگه داشت. بنابراین دست روی دست نگذارید تا فردی که بارها با شما مجادله کرده جنگ را از سر گیرد. گاه از روی عمد حساسیت و خشم او را برانگیزید. چنانچه حس می کنید توسط چند نفر که دوستشان ندارید گیر افتاده اید مثل شیر بجنگید و از خود دفاع کنید.

5. با چالش دست و پنجه نرم کنید.

وقتی خسته هستید اغلب نشانه آن است که تاب و تحمل از دست داده اید. اگر با چالش خاصی دست و پنجه نرم نکنید، خستگی بر تمام اجزا وجودتان حاکم می شود. در واقع فقدان انرژی ناشی از فقدان چالش است و اغلب زمانی اتفاق می افتد که از قابلیت ذهنی و جسمانی تان به اندازه کافی کار نمی کشید. برای اینکه رخوت و سستی را از سراسر وجودتان زودوده و با تن آسایی خداحافظی کنید ضرورت دارد پیوسته در کمین برخورد با خطر باشید و هرگز اجازه ندهید که ترس و خیالات واهی سد راه ماجراجویی های شما شو.د. چندی نمی گذرد که خطر کردن در ذات و جوهر وجودتان مستقر شده و به عادت تبدیل می گردد.

نکات طلایی:

  • برای انجام هر کار تنها یک بار فرصت دارید.
  • هرگز در طلب گوشه امن و راحت نباشید.
  • پلهای پشت سرتان را خراب کنید.
  • همین حالا دست به کار شوید. چشم انتظار شرایط مناسب نباشید.

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *