نطق اصلی خود را آغاز کنید

شما به عنوان یک سخنران باید نطق اصلی خود را پر قدرت آغاز کنید.

برای ایراد یک سخنرانی عالی باید چهار اصل اساسی را یاد بگیرید.

باید با علاقه و عزم جدی شروع بکار کنید ، باید دقیقاً بدانید درباره چه مطلبی می خواهید حرف بزنید ، باید با شجاعت و اعتماد به نفس سخنرانی کنید و باید تمرین، تمرین و تمرین کنید…

باید با علاقه و عزم جدی شروع بکار کنید

اگر اراده شما سست و کمرنگ باشد، موفقیت های شما هم همان رنگ را بخود خواهد گرفت. ولی اگر با اراده جدی و انرژی زیاد موضوع را تعقیب کنید در جهان چیزی وجود نخواهد داشت که شما نتوانید آن را بدست آوریم. بنابراین باید با استفاده کردن از این قدرت جدید در صحنه ی سخنرانی تان بدرخشید. رضایتی که از سخنرانی کردن جلو یک عده و هم عقیده کردن آنها با خود بدست می آورید برایتان با هیچ چیز در دنیا برابری نخواهد کرد. این کار به شما احساس غرور و موفقیت می دهد و شما را از همنوعان خود برتر می نماید.

شما باید این برنامه را با علاقه آغاز کنید تا هنگامی که پیروز شوید از آن دست بر ندارید. هرشب یک ساعت را برای مطالعه کتابهای سخنرانی اختصاص دهید و کاری کنید که به آسانی بتوانید به جلو حرکت کنید.

باید دقیقاً بدانید درباره چه مطلبی می خواهید حرف بزنید

شخص سخنران نمی تواند در هنگام روبرو شدن با شنوندگان خود بداند چه می خواهد بگوید مگر اینکه قبلاً در اطراف موضوعی که می خواهد حرف بزند فکر کرده باشد و سخنرانی خود را از پیش آماده کرده باشد. وگرنه او مانند کوری خواهد بود که می خواهد یک کور دیگر را راهنمایی کند. در چنین وضعی احساس پشیمانی خواهد کرد و از سهل انگاری خود خجالت خواهد کشید. نصیحت یک روستایی پیر که من خیلی استفاده کردم چنین بود: « حرف نزنید مگر وقتی اطمینان پیدا کنید، که حرفی برای گفتن دارید و دقیقاً بدانید چه حرفی دارید بگویید. سپس حرفتان را گفته و در جای خود بنشینید ».

باید با شجاعت و اعتماد به نفس سخنرانی کنید

به نظر می رسد مرحله ی عمل بعد از احساس بوجود می آید ولی حقیقت آن است که انجام کار و احساس با هم توأم است. و با تنظیم کار که تحت تسلط مستقیم اراده است، ما می توانیم بطور غیرمستقیم احساس را که تحت کنترل اراده نیست تنظیم و کنترل کنیم. بنابراین اگر خواسته باشیم احساس کنیم که شجاع هستیم، باید طوری کار کنیم که گویی شجاعیم و باید اراده خود را برای رسیدن به این منظور به کار اندازیم و بدین ترتیب خیلی امکان دارد حالت جرأت جای حالت ترس را بگیرد. برای اینکه در هنگام روبرو شدن با جمعیت جرأت پیدا کنید، چنان وانمود کنید که گویی هم اکنون از این صفت کاملاً برخوردار هستید اما در صورتی موفق می شوید که شما آمادگی لازم را داشته باشید وگرنه نمایش آن فایده ای نخواهد داشت.

در وقت سخنرانی تصور کنید پیامی دارید که باید آن را به افراد خاصی برسانید خود را چون پسر شجاع و نامه رسان بدانید که به او آموزش داده شده تا پیام را بطرف مقابل برساند. ما معمولاً به پیام رسان خیلی توجه نمی کنیم آنچه برای ما مهم است، خود پیام است. آری خود پیام مهم است. حواس خود را روی پیام متمرکز کنید و آن را خوب و درست بخوانید و با احساسی عمیق، به پیام خود ایمان داشته باشید. سپس آنچنان حرف بزنید که گویی تصمیم جدی گرفته اید پیام را به طرف برسانید. اگر این کار را انجام بدهید نود درصد احتمال دارد هم بر خود و هم بر شنوندگان که برای آنها حرف می زنید تسلط پیدا کنید.

باید تمرین، تمرین و تمرین کنید

آخرین نکته ای که باید اینجا بیان کنم مهمترین نکته است. اگر آنچه را که تا حالا خوانده اید از یاد برده اید این نکته را فراموش نکنید: اولین و آخرین و جاودانه ترین راه برای ایجاد اعتماد به نفس در هنگام سخنرانی آن است که حرف بزنیم. در واقع تمام این مطلب خلاصه می شود در تمرین، تمرین، تمرین، این همه موضوع است بقیه مطالب هیچ است.

سؤالی که در اینجا مطرح می شود این است که: چه چیز باعث عدم اعتماد می شود؟

نتیجه ندانستن این است که واقعاً نمی دانید چه می خواهید بکنید. هنگامی که پیشینه موفقیت آمیز کارها و تجارب خود را در دست داشته باشید، ترس های شما هم نابود می شوند. در این شبهه و تردیدی وجود ندارد که شیوه ی یادگرفتن شنا آن است که خود را در آب بیاندازید. موضوع سخنرانی را بهتر است از میان موضوعاتی که درباره آن اطلاعات کافی دارید انتخاب کنید و آن را تبدیل به یک سخنرانی کوتاه سه دقیقه ای کنید. این سخنرانی را چند بار برای خود تکرار کنید. سپس آن را جلو عده ای که می خواهید برایشان حرف بزنید بیان کنید و در کوششی که در این راه انجام می دهید تمام قدرت خود را بکار گیرید.

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *