توانایی خود را در «نه» گفتن افزایش دهید

پنج نکته اصلی وجود دارد که می توانید با استفاده از آنها توانایی خود را در «نه» گفتن افزایش دهید. به محض اینکه شروع به استفاده از آنها کنید، به این نتیجه می رسید که «نه» گفتن کاملاً توجیه شده است و به راحتی نتایج آن را خواهید دید. شما قادر نخواهید بود به تمام درخواست هایی که از شما می شود پاسخ مثبت دهید، خودتان هم این را نمی خواهید. اما نمی توانید همزمان هم کسی باشید که همه، شما را دوست داشته باشند، شما را تحسین کرده و به شما احترام بگذارند و هم به تمام درخواستها پاسخ منفی بدهید.

1.در طول یک هفته لیستی از بله هایی که گفتید تهیه کنید.

اگر شخصی بله گو هستید، وقتی به تعداد بله هایتان توجه کنید شوکه می شوید. تعداد بله ها در هر شخصی متفاوت از دیگری است. و باید این را در نظر بگیرید که یک درخواست ممکن است شما را به سقوط و نابودی بکشاند. هر عکس العمل منفی باعث ایجاد استرس در شما می شود. وقتی  بله هایتان را یادداشت کردید با دقت آنها را مطالعه کنید و عواقب آن را منطقی بررسی کنید. ذهن منطقی شما فعال تر می شود و راحت تر می توانید ارزیابی کنید.

-چرا قبول کردم؟ دارم کار دیگری انجام می دهم و نمی توانم! دوست ندارم همیشه در دسترس باشم! و و و…. تمام اینها نشانه های خوبی برای گام برداشتن در «نه» گفتن است.

2.توجه کنید که چگونه وقت خود را تنظیم می کنید.

اگر قسمت اعظمی از وقت خود را صرف کمک به یکی از دوستانتان می کنید، چگونه به دوستان دیگرتان می رسید؟ اگر خانواده و حرفه اتان به حضور بیشتر شما احتیاج داشته باشد دیگر چه زمانی برایتان می ماند تا در جایی که برایتان اهمیت بیشتری دارد، حضور داشته باشید؟ وقتی بتوانید برنامه ریزی صحیحی برای زمان خود داشته باشید و هوشمندانه از «نه» گفتن استفاده کنید، قادر خواهید بود به کارهایی که بیشترین اهمیت را برایتان دارند رسیدگی کنید و زمانتان را در اختیار خودتان بگیرید.

3.آنچه را که بیشتر ترجیح می دهید در مرحله اول قرار دهید.

چه کسی برای شما خیلی اهمیت دارد بدون اینکه باعث آزار و عصبانیت شما شود. کودکتان؟ دوستتان؟ رئیستان؟… آنچه برایتان اهمیت بیشتری دارد در الویت قرار دهید و خیلی محکم به بقیه درخواست ها «نه» بگویید و الویت خود را اعلام نمایید.

4.محدودیت های خود را بشناسید.

اگر از محدودیت های خود خبر ندارید سعی کنید آنها را برای خود مشخص کنید. محدودیت ها می توانند فیزیکی، عاطفی و یا هر دو باشند، اما نکته اینجاست که شما در کدام مسیر حرکت می کنید. تا چه حد می توانید مشکلات دیگران را بدون احساس سرخوردگی تحمل کنید؟ تا چه حد دوست دارید بدون اینکه از شما توقعی داشته باشند با شخصی یک دوستی خالصانه داشته باشید؟ شما روانشناس نیستید اما می توانید به این فکر کنید که دوست دارید چگونه باشید و چه درخواست هایی برایتان ناخوشایند است؟ و چه درخواست هایی برایتان خیلی سنگین هستند؟ برای اینکه سلامت باشید، ذهن و جسم شما احتیاج به استراحت دارد. و اگر محدودیت هایتان را نشناسید این فرصت را به خود نخواهید داد و بی وقفه به تمام درخواست ها پاسخ مثبت خواهید داد.

5.برای سهولت انجام مسئولیت هایتان به دیگران هم فرصت دهید.

وقتی به دیگران اعتماد نمی کنید و کار کردن آنها را قبول ندارید، مجبورید به جای آنها هم کار کرده و بار مسئولیت ها را یک تنه به دوش بکشید. به دیگران اعتماد کنید و بدانید که آنها هم به خوبی شما از عهده انجام کارها بر می آیند. با استفاده از این روش بار و فشار اضافی را از روی شانه های خود بردارید و در اینجا به درخواست کمک و کار دیگران پاسخ مثبت بدهید.

به ندرت پیش می آید که درخواستی به راحتی آنچه که به نظر می رسد باشد، وقتی در متن آن قرار می گیرید با مشکلات بسیاری مواجه می شوید، شما در گذشته همیشه از این مسأله هراس داشتید که شاید رابطه دوستیتان را خراب کنید، شاید پدر و مادرتان دیگر دوستتان نداشته باشند، رئیستان را ناامید کنید و شاید فرزندتان با صدای بلند بگوید«از تو متنفرم». اما هر چه بیشتر از این اصول استفاده کنید متوجه خواهید شد که خیلی بیشتر از آنچه که تصور می کردید راحت است. یک بار که چنین واقعیاتی را پذیرفتید، «نه» گفتن دفعات بعدی برایتان ساده تر می شود.

یادتان باشد که «نه» گفتن یک مهارت آموختنــی است.

ممکن است «نه» گفتن کاملاً برایتان تازگی داشته باشد، شما استاد بله گفتن هستید و در «نه» گفتن تنها یک مبتدی هستید. برای شما، نه گفتن به معنای انجام یک کار تازه است. با شهامت زیاد دل را به دریا بزنید و به این سرزمین ناشناخته سفر کنید.

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *