افراد را تشویق کنیم حتی در انجام کاری که نمی توانند!

یک دوست سی ساله ی مجرد داشتم که نامزد کرده بودم و نامزدش او را مجاب کرده بود که به کلاس بدن سازی برود. او در حین تعریف ماجرا برای من اعتراف کرد:«اولین مربی ام این حقیقت را به من گفت که من مثل ده سال پیش تمرین می کنم. او به من گفت که کلاً اشتباه تمرین می کنم و باید همه چیز را فراموش کنم و از اول شروع کنم، اما او با این حرفش ته دل من را خالی کرد. دیگر انگیزه ای برای ادامه دادن نداشتم، بنابراین آن مربی را رها کردم.»

شاید مربی بعدی من دروغ گفته باشد، اما من او را دوست دارم. او با بی تفاوتی گفت که شاید تمرین های من کمی قدیمی باشند، اما اصول تمرین کردنم صحیح است. مربی اول با تأکید بر اشتباهاتم مرا ناامید کرد، اما مربی جدیدم عکس این کار را انجام داد. او کارهای درست مرا تحسین می کرد و اشتباهاتم را کوچک جلوه می داد.

سوالی که در اینجا مطرح می شود این است که: اشتباهات افراد را به آنها بگوییم؟

ما به هیچ عنوان اجازه نداریم که به طور مستقیم اشتباهات افراد را به آنها بگوییم، بلکه باید توانایی انجام کار درست را در افراد تأیید کنیم و آنها را تشویق به انجام کارهای درست کنیم، هر چند که در آن کار توانا نباشند.

به هر حال در داستان بالا، اگر مربی دوم به او نمی گفت که اصول تمرین کردنش صحیح است، او بدن سازی به این خوبی نمی شد که الان هست. این حرف مربی او را تشویق کرد و به او امید داد. کاری کرد که او بخواهد پیشرفت کند.

ما باید افراد را در انجام کاری که می خواهند انجام دهند، تشویق کنیم و وانمود کنیم که انجام آن کار بسیار آسان است، بگذاریم طرف مقابل بداند که ما به توانایی او در انجام آن کار ایمان داریم و او استعدادی شکوفا نشده برای انجام آن کار دارد. با این کار، او تا جایی که بتواند تمرین می کند تا پیشرفت کند.

اگر می خواهیم به پیشرفت دیگران کمک کنیم باید اصل زیر را به خاطر بسپاریم:

( دیگران را تشویق و وانمود کنیم که تصحیح اشتباه کاری آسان است، آنها را در انجام کارهای درست  تأیید کنیم و از عوامل آسیب زننده ی روابط که انتقاد است دوری کنیم )

شخصی که هر کاری می کند با شکست رو به رو می شود، در نهایت با یک جمله ی معلم شطرنج خود که به او می گوید:«تو می توانی در شطرنج حرفه ای شوی». در سطح جهانی ظاهر می شود.

معلم او می گوید که می دیدم با چه دقتی مهره ها را تحلیل می کند و او را مجاب کردم که استعدادی بالقوه در شطرنج دارد و فقط و فقط در ادامه ی مسیر او را تشویق کردم.

و این هم نمونه ای دیگر از تأثیر فوق العاده و باورنکردنی تشویق و تأیید کردن.

 

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *